Noc vědců v podání Zapálených pro vědu

V pátek 6. října od 15 do 20 hodin tým žáků Zapálených pro vědu přispěli k programu Noci vědců. Své stanoviště jsme měli na Fakultě technologické UTB ve Zlíně. Pro stovky návštěvníky našeho vědeckého placu si Kája, Oli, Vladik, Michal, Kryštof, Štěpa a Pavel připravili (fyzikální) kouzla. Šlo o:

  • magnet fungující pouze na klíček,
  • korálky, které se umí pohádat a usmířit,
  • světlo, které vzniká z CéDé mechaniky,
  • zářivkové meče rytířů Jedi,
  • nekonečný tunel podobný červí díře z Hvězdné brány,
  • vláčky, které nedokáží být spolu ani bez sebe,
  • autíčko na vodík i bez spalování,
  • fakírskou desku,
  • a možnost poroučet bleskům.

Ač šlo o náročný program, hlavně pokud jde o dobu trvání, řádně jsme si ho užili, jak se můžete podívat na fotky. :-).

Děkujeme všem žákům zapáleným pro vědu za obohacení programu Noci vědců, která se pořádá v celé Evropské unii. Rovněž děkujeme SPŠ Otrokovice za sdílení místa a tím i za příležitost mladým vědcům ukázat, co dokáží, když mají příležitost. Dále děkuji Asociaci malých debrujárů ČR, kteří nás, jako svého člena, podpořili balonky na experimenty.

Kája z 6. ročníku si s sebou přivedla i svoji sestru – prvňačku Katku a kamarádku ze třídy – Lucku. Obě dívky pro chvilce otrkávání dokázaly plnohodnotně zastoupit své spolužáky, aby si mohli odpočinout či si jít užít program na fakultě. Děkuji oběma dívkám a doufám, že časem rozšíří řady zapálených žáků pro vědu z Mánesky.

Za Zapálené pro vědu,

Pavel Broža.