MÁNESKA JAKO HRDÁ STONOŽKOVÁ ŠKOLA

www.stonozka.org

Hnutí na vlastních nohou – Stonožka je uznáváno jako zcela dobrovolná mírová a humanitární organizace, v níž děti pomáhají jiným dětem. Stonožku založila v roce 1990 paní Běla Gran Jensen, Češka žijící v Norsku. České děti tehdy namalovaly vánoční pozdravy, které se paní Běla pokusila se svými přáteli v Norsku před obchodními domy prodat. Přáníčka upoutala nejenom výtvarným zpracováním, ale i základní myšlenkou – zdravé děti pomáhají nemocným. Výtěžek celé akce přivezla Běla do pražské nemocnice. Idea děti dětem se natolik zalíbila, že norské nemocnice darovaly několik přístrojů. Tak začala dobrovolná činnost hnutí, se kterým dnes spolupracují tisíce dětí a učitelů v Česku, Norsku, Polsku, Kanadě a na Slovensku a které má patrony mezi významnými světovými i českými osobnostmi, pomáhají mu Generální štáb AČR, Ministerstvo obrany ČR a velitelé a vojáci Mírových sborů.

Naše škola začala spolupracovat ihned v začátcích hnutí. Tehdy jsme netušili a ani by nás nenapadlo, že její pomoc budeme někdy sami potřebovat. Díky počáteční spolupráci jsme mohli Stonožku využít v době, která byla kritická a nepříjemná pro celé Otrokovice i pro naši školu. V červenci 1997 sotva opadla voda po katastrofální povodni, paní Běla rázně prošla školou a za pár dní přibyl na našem účtu milion korun. I díky Stonožce jsme tedy hned v září 1997 mohli školu otevřít.  Od té doby se naše spolupráce rozvinula ještě intenzivněji. Každoročně malujeme a kreslíme vánoční přáníčka, která se stávají oficiálními vánočními přáními města Otrokovice, jež nám za ně pro Stonožku dává finanční odměnu. Kromě toho Stonožku podporujeme například i výtěžkem z adventních trhů. Takto získané prostředky Stonožka využívá na pomoc nemocným či ohroženým dětem v různých koutech světa.

Spolupráci s tímto hnutím má u nás ve škole na starosti paní učitelka Ivana Řezníčková, která za skvělé výsledky získala ocenění a stala se držitelkou Zlaté stonožky.

Jsme hrdou Stonožkovou školou a paní Bělu považujeme za naši skvělou patronku i přítelkyni.