Máneska slaví v adventním čase narozeniny!

Před 85 lety, konkrétně 12. července 1935 přišla firma Baťa s návrhem postavit na Bahňáku svým nákladem novou školní budovu. Nápad začala ihned realizovat a 15. prosince téhož roku byla otevřena budova obecné školy (dnešní gymnázium) pro žáky pěti tříd. Vedením školy byl pověřen učitel Vladimír Konvička, vynikající organizátor, také spisovatel, redaktor, malíř a muzikant, ale především moderní a pokrokový pedagog.

Koncem roku 1938 pak předala firma Baťa k užívání školské správě další novou pětietážovou školní budovu (na dnešní Mánesově ulici). Plán školní budovy vypracoval architekt Vladimír Karfík.

Jsme pyšní, že navazujeme na odkaz nejpokrokovějších učitelů té doby, J. Hubáčka, L. Hrbáčka. E. Granáta, K. Klímu, J. Lisu, M. Rozbořila, F. Omelku. A. Lukašíka, R. Krsičku, A. Matulu a národního umělce Františka Lýska, ale navazujme i na poctivou práci generací kantorů před námi. Myslíme, že se ve své historii Máneska nemá za co stydět.

V tomto adventním čase žije narozeninami Mánesky celá škola. Přestože nemůžeme realizovat velkou většinu toho, co jsme v rámci oslav naplánovali, pětaosmdesátileté výročí si připomínáme nejrůznější formou.

Každý oslavenec má mít dort, o to se postarají naši nejmenší, prvňáčci a druháčci. Abychom o oslavenci věděli co nejvíc, zahrajeme si v každé třídě kvíz o Mánesce plný záludných otázek z její historie i současnosti. Oslava narozenin je slavnost, ke které patří pěkné oblečení, takže do školy všichni, malí i velcí, učitelé a učitelky i všichni správní zaměstnanci dorazí v narozeninový den ve slavnostním oblečení, a jako to bývá na oslavě, pořídíme si společné fotky. Paní kuchařky ve školní jídelně připravují oblíbenou kuřecí čínu a slavnostní dezert.

Protože nemůžeme nikoho z rodičů, bývalých zaměstnanců či přátel pozvat do školy, okna přízemí naší školy jsou nejen vyzdobená dětskými postavičkami, ale i materiály připomínajícími historii školy. Srdečně vás zveme na prohlídku.

Narozeniny slavíme v adventním čase, proto tuto slavnost spojujeme s tradičním rozsvícením našeho školního vánočního stromu, které se letos musí bohužel obejít bez společného setkání na školním hřišti spojeném s jarmarkem a něčím dobrým. Máneska bude také jeden adventní podvečer svítit a hrát do tmy, aby světlem a koledami pozdravila celý Baťov.

Nechť je Máneska pozitivním a milým světlem nejen v adventním čase, ale po celý rok i léta následující. Moc jí to přejeme.